Драги ученици, корисници школске библиотеке,

почела је нова школска година и рад ваше школске библиотеке, али у мало другачијим условима.

По препоруци Министарства просвете, науке и технолошког развоја, придржаваћемо се следећих правила:

• ПРИЛИКОМ УЛАСКА И БОРАВКА У БИБЛИОТЕЦИ ДУЖНИ СТЕ ДА ПРАВИЛНО НОСИТЕ МАСКУ
  • НЕОПХОДНО ЈЕ ПРИДРЖАВАТИ СЕ МЕРА СОЦИЈАЛНЕ ДИСТАНЦЕ (РАЗМАК ИЗМЕЂУ ДВЕ ОСОБЕ 2М)
  • ПРИЛИКОМ УЛАСКА У БИБЛИОТЕКУ, ОДМАХ СЕ ЈАВИТЕ БИБЛИОТЕКАРКИ И РЕЦИТЕ ШТА ЖЕЛИТЕ
  • НЕМА ДИРЕКТНОГ ПРЕТРАЖИВАЊА ПОЛИЦА СА КЊИЖНИМ ФОНДОМ (БИБЛИОТЕКАРКА ЋЕ ВАМ ПРОНАЋИ КЊИГУ КОЈУ ЖЕЛИТЕ)
  • ПРЕПОРУЧУЈЕ СЕ ПОСЕБНА ПРЕГРАДА У ТОРБИ ИЛИ КЕСА, ФАСЦИКЛА… ЗА ОДЛАГАЊЕ КЊИГЕ
  • У БИБЛИОТЕЦИ СЕ ЗАДРЖАВАТЕ ОНОЛИКО КОЛИКО ЈЕ ПОТРЕБНО ДА ПОЗАЈМИТЕ ИЛИ ВРАТИТЕ КЊИГУ
  • ДУЖНИ СТЕ ДА БРИНЕТЕ О ПОЗАЈМЉЕНОЈ КЊИЗИ, ДА ЈЕ НЕ ПРЉАТЕ, НЕ ЦЕПАТЕ, КВАСИТЕ И НА БИЛО КОЈИ НАЧИН ОШТЕЋУЈЕТЕ
  • ОБАВЕЗНО ЈЕ ПРАЊЕ РУКУ ПРЕ И ПОСЛЕ ЧИТАЊА

Обавештење о руковању грађом у условима пандемије вируса САРС-КОВ-2

По препоруци Одељења за заштиту, конзервацију и рестаурацију као и Народне библиотеке Србије на основу међународних препорука, досадашњих искустава и истраживања о вирусу САРС-Ков-2, дате су смернице за руковање библиотечком грађом у условима пандемије. С обзиром на резултате ових истраживања, а у циљу заштите здравља запослених и здравља корисника, препоручује се следећа мера руковања грађом у условима пандемије:

• Обавезно је при руковању грађом користити заштитну опрему (маске, рукавице).
  • Грађа коју корисници враћају мора се издвојити (на посебан пулт, полицу, површину). Препорука је да ову грађу треба оставити издвојеном 24 часа (минимум), пре него што се врати у фонд или поново изда другом кориснику. Уколико је то могуће, грађу из превентивних разлога треба оставити и неколико дана дуже ван оптицаја.
  • Уколико је реч о грађи која је обложена пластичним омотом (типа ДВД или сл), такве површине могуће је дезинфиковати 70% раствором етанола. Уколико нема услова за директну дезинфекцију пластичних површина, таква грађа се мора издвојити на минимум 72 часа.
  • Још једном подсећање на обавезу свих запослених да се појачају мере личне хигијене (обавезно прање руку, избегавање додиривања лица) као и мере хигијене радног простора у којем се налазе (радних столова, површина, рачунара).

У случају да дође до нових сазнања о деловању овог вируса, модификоваће се предложени сет мера. Кључно је пратити званичне објаве епидемиолога и институција надлежних за јавно здравље.